Zoom, “40 Dakika” Toplantı Sınırını Geçici Olarak Kaldırıyor

Bu süreçte pandemi nedeniyle online görüşme platformlardan birisi olan Zoom; toplantıların, derslerin ve aile görüşmelerinde tercih sebebi oldu. Son 12 ayda kullanıcı sayısı oldukça artan platformu ücretsiz kullananlar için ise 40 dakika görüşmeyle sınırlandırılmıştı.

Zoom, “40 Dakika” Toplantı Sınırını Geçici Olarak Kaldırıyor

Aralık ayı; hem yeni yılın habercisi olduğu hem de Hristiyanların, Yahudilerin ve Afro-Amerikanların kendi bayramlarına ev sahipliği yaptığı için önemli bir ay olarak görülmekte. COVID-19 pandemisi nedeniyle Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de yılbaşı kutlamalarında, ailelerin bir araya gelmesi önerilmiyor. Zoom, yılbaşı kutlamalarında aileleri ve sevdikleriyle bir arada olamayacak kişiler için, ücretsiz hesaplarda sunulan 40 dakika toplantı sınırlamasını kaldırmaya karar verdi. Buradaki amaç insanların yılbaşında kendilerini yalnız hissetmemesi olarak düşünülmüş.

Zoom tarafından kullanıcıların bu özellikten yararlanmak için hesaplarında herhangi bir değişiklik yapmasına gerek olmadığı da belirtildi. Zoom, belirtilen tarihlerde bu özelliği otomatik olarak tüm kullanıcılarına sunuyor olacak. Bu sayede Zoom kullanıcıları hem kendi milli ve dini bayramlarını hem de yeni yılı sevdikleriyle online ortamda bir araya gelerek kutlayabilecekler.

Zoom’un 40 dakika sınırlamasını kaldıracağı tarihler 

Zoom, bu haberi duyuran yazısında; “Covid-19, yaşama ve çalışma şeklimizi ve kutlama alışkanlıklarımızı değiştirdi. Ne yazık ki önümüzdeki yılbaşı ve tatiller  son 1 yıldan çok farklı olmayacak . Kullanıcılarımıza bir minnettarlık işareti olarak, 40 dakikalık toplantı sınırını uzun bir süre için kaldırmaya karar verdik ”dedi .
Kullanıcıların bu özellikten yararlanmak için hesaplarında herhangi bir değişiklik yapmasına gerek yoktur. Zoom, bu özelliği belirtilen tarihlerde tüm kullanıcılara otomatik olarak sunacaktır  . Bu sayede Zoom kullanıcıları sevdikleriyle online olarak tanışarak hem milli hem de dini bayramlarını ve Yeni Yılı kutlayabilecekler.

Zoom tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık ayında üç farklı tarihte kullanıcıların 40 dakika sınırı olmaksızın görüşme yapabilmesine olanak sağlanacak. Bu tarihler aşağıdaki gibi olacak.

  • 17 Aralık 18.00 – 19 Aralık 14.00 
  • 23 Aralık 18.00 – 26 Aralık 14.00
  • 30 Aralık 18.00 – 2 Ocak 14.00