Zoom Geri Adım Attı, Uçtan Uca Şifrelemeyi Tüm Kullanıcılara Getirmeyi Planlıyor

Zoom, son birkaç ay içinde yüz milyonlarca kullanıcı kazandı, ancak aynı zamanda tartışmaların ve kırık sözlerin merkezinde yer aldı. Şimdi, şirket kendi adına iyi şeyler yapmaya ve vaat ettiği özellikleri sunmaya çalışıyor.

Zoom Geri Adım Attı, Uçtan Uca Şifrelemeyi Tüm Kullanıcılara Getirmeyi Planlıyor

Video konferans hizmeti Zoom, yalnızca premium kullanıcılarına uçtan uca şifreleme sunacağını söylemişti. Bununla birlikte, şirket şimdi bir U dönüşü yaptı ve bir blog yazısında, premium planlarını kullanmayanlar da dahil olmak üzere tüm müşterilere uçtan uca şifreleme sunacağını duyurdu. Özellik, Temmuz 2020'de gelecek olan uygulamanın beta sürümü aracılığıyla gelecek.

Blog blogunda, şirket uçtan uca şifreleme özelliğinin isteğe bağlı, gelişmiş bir eklenti olarak kullanılabileceğini söyledi. Bu, özelliğin tüm kullanıcılar için varsayılan olarak açılmayacağı anlamına gelir. Eski telefon hatlarının konferansa katılmasını isterse, yeni özellik bir yönetici tarafından açılıp kapatılabilir. Zoom ayrıca GitHub'daki şifreleme özelliğinin güncellenmiş bir tasarımını yayınladığını belirtti.

Şirket daha önce uçtan uca şifreleme sunmadığı için güvenlik sorunlarından bahsetmişti. FBI'ın ücretsiz aramalardaki verilere erişmesini engelleyeceği için video konferansın yasadışı kullanımını durdurmak istediğini söylemişti. O zaman, Zoom CEO'su Eric Yuan, şirketin yatırımcılarına, çocuk cinsel istismarı gibi aşırı durumlarda, görüntülü görüşmelerini izlemediğini söyledi.

COVID-19 yayılmaya başladıktan sonra milyonlarca yeni kullanıcı çekmeye başladığından beri şirket, kullanıcı veri güvenliği ve uçtan uca şifreleme konularında sert eleştirilerle karşılaştı. Şimdi şirket, tüm kullanıcıları için varsayılan şifreleme yöntemi olarak 256 bit AES GCM şifreleme sunmaya devam edeceğini ve uçtan uca şifreleme isteyen kişiler özelliği açabileceğini söylüyor.

Video konferans hizmetiyle ilgili güvenlik kaygıları olmasına rağmen, Zoom, aile ve arkadaşlarla iletişim kurmaya ve hatta COVID-19 pandemik kilitlenmesi sırasında çalışmaya bile bağlı milyonlarca yeni kullanıcıyı kendine çekti. Bunun nedeni, en fazla 50 kişinin bir video konferans görüşmesine katılmasını sağlayan bir özellik ve arka planı değiştirebilme gibi özellikler sunmasıydı. Zoom güvenliği artırmaya devam ederse, kullanıcılarının çoğunu elinde tutma şansı yüksektir.

Artık Facebook ve Google gibi diğer firmalar görüntülü arama çözümlerini geliştirdiler. Facebook, Rooms'u tanıttı ve Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Portal ve WhatsApp'ta uygulamaya başladı. Öte yandan Google, Google Meet'u herkes için ücretsiz yaptı ve Gmail uygulamasına tamamen entegre etti. Güvenliği önemsiyorsanız, Facebook Odaları ve Google Meet'a göz atabilirsiniz.